Oleje są jednym z rodzajów wykończenia drewna. Do zastosowania nadają się jedynie naturalne oleje schnące, które z czasem polimeryzuję. Wnikają one głęboko w drewno, a zaolejowane powierzchnie są dość odporne i zabezpieczoneprzed wilgocią. Zaletą jest też fakt, że pięknie wydobywają barwę drewna i nadają matowy, przyjemny dla oka połysk.
Olejowanie należy co jakiś czas powtarzać, bo z czasem się wyciera.
Najlepiej nakłada się je po lekkim podgrzaniu, łatwiej wnikają wtedy w drewno. Należy jednak uważać z podgrzewaniem, bo może się łatwo się zapalić. Najlepiej do tego celu użyć kąpieli wodnej.
Warto też wspomnieć, że olej wysychający bez światła ciemnieje, w dobrym oświetleniu pokryta powierzchnia jest jaśniejsza.
Wyróżniamy różne rodzaje olejów, które mogą być zastosowane do ochrony drewna. Na większą skalę stosowane są dwa rodzaje:
Olej lniany (gotowany) – tłoczony na zimno z nasion lnu. Ma kolor żółty i charakterystyczny, cierpki zapach. Schnie bardzo długo (kilka tygodni do kilku miesięcy), dlatego gotuje się go co skraca czas schnięcia do doby. Nadaje drewnu ciepły, żółty odcień.
Olej tungowy – pochodzi z nasion drzewa tungowego (Vernicia fordii ) i wywodz się z Chin. Ma formę gęstej cieczy, o kolorze żółtobrunatnym i nieprzyjemnym zapachu. Jest nieco jaśniejszy od oleju lnianego i nie zmienia tak wyraźnie koloru drewna.
W przemysłowych olejach dla przyspieszenia schnięcia i lepszych właściwości stosowane są katalizatory takie jak jak mangan, ołów czy kobalt.
Inne oleje, które nadają się do pielęgnacji drewna, chociaż są mniej popularne to:
Olej z orzecha włoskiego – jako jeden z niewielu olejów spożywczych wysycha, tworząc trwałą powłokę. Nietoksyczny, dobry do wykorzystania w tam, gdzie będzie kontakt z żywnością.
Olej z pestek winogron – Ma zielonkawe zabarwienie. Nadaje ładny połysk drewnu. Jego czas schnięcia to kilka tygodni.
Olej kokosowy – Pozyskiwany z tłoczenia miąższu palmy kolosowej. Ma kolor biały i topnieje w temperaturze pokojowej (20-28 stopni). Jest to olej nieschnący, ale również nadaje się do zastosowania do drewna. Jest nietoksyczny i dobry do pielęgnacji akcesoriów kuchennych.
Mam nadzieję, że pokrótce przybliżyłam wam ten temat. Naturalne oleje są naprawdę wdzięcznym i efektownym środkiem do wykończenia drewna, nie dają efektu sztuczności, a drewno nimi pokryte zachowuje swoją teksturę.